No Event
No Event
No Event
No Event
Sun Sep 22
Juniata/Susquehanna (W)
at Mount Aloysius Invitational
Sun Sep 22
Goucher (M)
at Don Scalf Invitational
Two-Day Event
Sun Sep 22
Goucher (W)
at Jefferson University and Cabrini
Tri-Match
Sun Sep 22
Juniata (M)
at Mount Aloysius Invitational
Sun Sep 22
Scranton (W)
at Misericordia
Sun Sep 22
TBA
Scranton
vs. ITA Northeast Region Championships
@ Hobart & William Smith Colleges, Geneva, N.Y.
Sun Sep 22
Final
2 Muhlenberg
7 at Moravian
Sun Sep 22
9:00 AM
Goucher
at 2019 Loyola Men's Tennis Invitational
Sun Sep 22
Final
2 Moravian
7 at DeSales
Sun Sep 22
10:00 AM
Arcadia
at Drew
Sun Sep 22
10:00 AM
Arcadia
at Drew
Sun Sep 22
Final
0 DeSales
9 at Moravian
Sun Sep 22
12:00 PM
Misericordia
at Drew
Sun Sep 22
Final
8 Muhlenberg
1 vs. Moravian
@ Center Valley, Pa.
Sun Sep 22
12:00 PM
Misericordia
at Drew
Sun Sep 22
1:00 PM
Elizabethtown
at Penn St.-Harrisburg
Sun Sep 22
1:00 PM
Elizabethtown
at Penn St.-Harrisburg
Sun Sep 22
2nd half - 21:45
0 Goucher
1 at Wesley
Mon Sep 23
Susquehanna (M)
at Penn College
Mon Sep 23
Juniata (M)
at Dickinson College Invitational
Tue Sep 24
4:00 PM
Catholic
at Mary Washington
Tue Sep 24
4:00 PM
Goucher
at East. Mennonite
Tue Sep 24
4:00 PM
St. Vincent
at Juniata
Tue Sep 24
4:00 PM
Goucher
at Notre Dame (Md.)
Tue Sep 24
4:00 PM
Alvernia
at Susquehanna
Tue Sep 24
5:00 PM
Juniata
at Penn St.-Altoona
Tue Sep 24
5:30 PM
Lancaster Bible
at Moravian
Tue Sep 24
7:00 PM
Cairn
at Goucher
Tue Sep 24
7:00 PM
Drew
at Arcadia
Tue Sep 24
7:00 PM
Scranton
at Wilkes
Tue Sep 24
7:00 PM
Hood
at Juniata
Wed Sep 25
4:00 PM
Elizabethtown
at York (Pa.)
Wed Sep 25
4:00 PM
Wilkes
at Scranton
Wed Sep 25
4:00 PM
Catholic
at Salisbury
Wed Sep 25
4:30 PM
Eastern
at Elizabethtown
Wed Sep 25
6:00 PM
Susquehanna
at York (Pa.)
Wed Sep 25
7:00 PM
Wilkes
at Scranton
Wed Sep 25
7:00 PM
Drew
at Stevens
Wed Sep 25
7:00 PM
Shenandoah
at Catholic
Wed Sep 25
7:00 PM
Cedar Crest
at Moravian
Wed Sep 25
7:00 PM
Elizabethtown
at Neumann
Wed Sep 25
7:00 PM
Moravian
at Stevenson
Wed Sep 25
7:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Catholic
Wed Sep 25
7:00 PM
Misericordia
at Susquehanna
Wed Sep 25
7:00 PM
Susquehanna
at Alvernia
Wed Sep 25
7:00 PM
Messiah
at Elizabethtown
Wed Sep 25
7:30 PM
Drew
at Kean
Thu Sep 26
Scranton (M)
at King's
Fri Sep 27
TBA
Scranton
at ITA Northeast Region Championships
Fri Sep 27
3:00 PM
East Stroudsburg
at Drew
Fri Sep 27
4:00 PM
Catholic
vs. Bethany (W.V.)
@ Gallaudet Worthington Classic
Fri Sep 27
5:00 PM
Scranton
vs. Stevens
@ Susquehanna University
Fri Sep 27
7:00 PM
Wesleyan (Conn.)
at Susquehanna
River Hawk Invitational
Fri Sep 27
7:00 PM
Johns Hopkins
at Juniata
Juniata Invitational
Fri Sep 27
7:00 PM
Goucher
at Gwynedd Mercy
Fri Sep 27
8:00 PM
Baldwin Wallace
at Elizabethtown
Blue Jay Classic
Fri Sep 27
8:00 PM
Catholic
vs. York (Pa.)
@ Washington, D.C. Worthington Classic
Sat Sep 28
Catholic/Drew/Goucher/Susquehanna (M)
vs. Mason-Dixon Collegiate Classic
@ hosted by McDaniel College Two-Day Event
Sat Sep 28
Drew (W)
at Cortaca Northeast Invitational
Two-Day Event
Sat Sep 28
Scranton (W)
vs. Wilkes
Sat Sep 28
Catholic/Goucher
at 11th Annual Hornet Harrier Invitational
Sat Sep 28
TBA
Goucher Invitational
at Goucher
Sat Sep 28
TBA
Scranton
at ITA Northeast Region Championships
Sat Sep 28
10:00 AM
Catholic
vs. Chris. Newport
@ Gallaudet Worthington Classic
Sat Sep 28
10:00 AM
Marywood
at Elizabethtown
Blue Jay Classic
Sat Sep 28
11:00 AM
Stevens
at Susquehanna
River Hawk Invitational
Sat Sep 28
11:00 AM
New Jersey City
at Goucher
Sat Sep 28
11:00 AM
East Stroudsburg
at Scranton
Sat Sep 28
12:00 PM
St. Vincent
at Juniata
Juniata Invitational
Sat Sep 28
12:00 PM
Eastern
at Elizabethtown
Blue Jay Classic
Sat Sep 28
1:00 PM
Drew
at Goucher
Sat Sep 28
1:00 PM
Elizabethtown
at Susquehanna
Sat Sep 28
1:00 PM
Moravian
vs. Rutgers-Newark
@ King's Point, N.Y.
Sat Sep 28
1:00 PM
Catholic
at Scranton
Sat Sep 28
1:00 PM
Juniata
at Moravian
Sat Sep 28
1:00 PM
Goucher
at Drew
Sat Sep 28
1:00 PM
Susquehanna
at Elizabethtown
Sat Sep 28
1:00 PM
Penn St.-Harrisburg
at Susquehanna
Sat Sep 28
1:00 PM
Moravian
at Arcadia
Sat Sep 28
1:00 PM
Penn St.-Harrisburg
at Susquehanna
Sat Sep 28
2:30 PM
Scranton
vs. Haverford
@ Franklin & Marshall
Sat Sep 28
3:00 PM
Moravian
at Merchant Marine
Sat Sep 28
3:00 PM
Delaware Valley
at Goucher
Sat Sep 28
3:00 PM
Juniata
at La Roche
Sat Sep 28
4:00 PM
Juniata
at Moravian
Sat Sep 28
4:00 PM
Goucher
at Drew
Sat Sep 28
4:00 PM
Catholic
at Scranton
Sat Sep 28
4:00 PM
Susquehanna
at Elizabethtown
Sat Sep 28
4:30 PM
Moravian
at Juniata
Sat Sep 28
5:00 PM
Hunter
at Susquehanna
River Hawk Invitational
Sat Sep 28
5:00 PM
Scranton
at Franklin & Marshall
Sat Sep 28
5:30 PM
Scranton
at Catholic
Sat Sep 28
6:00 PM
Messiah
at Juniata
Juniata Invitational
Sat Sep 28
6:00 PM
Juniata
vs. Franciscan
@ Lakevue Athletic Club, Valencia, Pa.
Sun Sep 29
TBA
Goucher Invitational
at Goucher
Sun Sep 29
TBA
Scranton
at ITA Northeast Region Championships
Sun Sep 29
11:00 AM
Elizabethtown
at York (Pa.)
Sun Sep 29
11:00 AM
Elizabethtown
at York (Pa.)
Mon Sep 30
Scranton (M)
at Valley Country Club Invitational
Tue Oct 01
4:00 PM
Juniata
at Pitt.-Greensburg
Tue Oct 01
4:00 PM
Catholic
at Eastern
Tue Oct 01
4:00 PM
Lycoming
at Moravian
Tue Oct 01
6:00 PM
McDaniel
at Susquehanna
Tue Oct 01
7:00 PM
Muhlenberg
at Moravian
Tue Oct 01
7:00 PM
Goucher
at Widener
Tue Oct 01
7:00 PM
Lancaster Bible
at Moravian
Tue Oct 01
7:00 PM
Rosemont
at Goucher
Tue Oct 01
7:00 PM
Goucher
at Hood
Tue Oct 01
7:00 PM
Eastern
at Catholic
Wed Oct 02
4:00 PM
Scranton
at Penn St.-Harrisburg
Wed Oct 02
4:00 PM
Drew
at DeSales
Wed Oct 02
4:30 PM
Elizabethtown
at Penn St.-Berks
Wed Oct 02
4:30 PM
Marymount (Va.)
at Susquehanna
Wed Oct 02
6:00 PM
Salisbury
at Catholic
Wed Oct 02
7:00 PM
Elizabethtown
at Wilkes
Wed Oct 02
7:00 PM
York (Pa.)
at Juniata
Wed Oct 02
7:00 PM
Albright
at Scranton
Wed Oct 02
7:00 PM
Susquehanna
at Misericordia
Wed Oct 02
7:00 PM
Stockton
at Drew
Wed Oct 02
7:00 PM
Catholic
at Gallaudet
Wed Oct 02
7:00 PM
Scranton
at Muhlenberg
Wed Oct 02
7:00 PM
Moravian
at Marywood
Wed Oct 02
7:00 PM
Wesley
at Goucher
Wed Oct 02
7:00 PM
Lebanon Valley
at Susquehanna
Wed Oct 02
7:00 PM
Drew
at Wm. Paterson
Wed Oct 02
7:00 PM
Scranton
at Arcadia
Wed Oct 02
7:00 PM
Elizabethtown
at Penn St.-Berks
Fri Oct 04
TBA
Goucher
vs. ITA South Atlantic Regional Tournament
@ Fredericksburg, Va.
Fri Oct 04
3:00 PM
Lebanon Valley
at Goucher
Sat Oct 05
Catholic/Elizabethtown/Juniata/Scranton/Susquehanna (M)
vs. Landmark Conference Fall Preview
Sat Oct 05
Goucher
vs. Goucher College Cross Country Classic
Sat Oct 05
Catholic/Elizabethtown/Juniata/Moravian/Scranton/Susquehanna
at Paul Short
Sat Oct 05
Drew
at NJIT Highlander Challenge
Sat Oct 05
TBA
Goucher
vs. ITA South Atlantic Regional Tournament
@ Fredericksburg, Va.
Sat Oct 05
11:00 AM
Moravian
at Elizabethtown
Sat Oct 05
12:00 PM
Catholic
at Scranton
Sat Oct 05
12:00 PM
Moravian
at Lafayette
Sat Oct 05
12:00 PM
York (Pa.)
at Goucher
Sat Oct 05
12:00 PM
Shenandoah
at Catholic
Sat Oct 05
1:00 PM
Juniata
at Elizabethtown
Sat Oct 05
1:00 PM
Susquehanna
at Moravian
Sat Oct 05
1:00 PM
Goucher
at Scranton
Sat Oct 05
1:00 PM
Catholic
at Drew
Sat Oct 05
1:00 PM
Moravian
at Susquehanna
Sat Oct 05
1:00 PM
Scranton
at Goucher
Sat Oct 05
1:00 PM
Elizabethtown
at Juniata
Sat Oct 05
1:00 PM
Drew
at Catholic
Sat Oct 05
1:00 PM
Scranton
at Messiah
Sat Oct 05
1:00 PM
Misericordia
at Susquehanna
Sat Oct 05
1:00 PM
Marywood
at Moravian
Sat Oct 05
1:00 PM
Misericordia
at Susquehanna
Sat Oct 05
1:30 PM
Susquehanna
vs. Goucher
@ Elizabethtown, Pa.
Sat Oct 05
2:30 PM
Juniata
vs. Catholic
@ Scranton Landmark Conference Tri-Match
Sat Oct 05
4:00 PM
Goucher
vs. Moravian
@ Elizabethtown, Pa.
Sat Oct 05
4:00 PM
Moravian
at Susquehanna
Sat Oct 05
4:00 PM
Elizabethtown
at Juniata
Sat Oct 05
4:00 PM
Drew
at Catholic
Sat Oct 05
4:00 PM
Scranton
at Goucher
Sat Oct 05
5:00 PM
Juniata
at Scranton
Landark Conference Tri-Match
Sat Oct 05
6:30 PM
Susquehanna
at Elizabethtown
Sun Oct 06
Marywood (W)
at Misericordia
Sun Oct 06
TBA
Goucher
at ITA South Atlantic Regional Tournament
Sun Oct 06
12:00 PM
Catholic
at York (Pa.)
Sun Oct 06
12:00 PM
Catholic
at York (Pa.)
No Event
No Event
View Full Schedule

Landmark Recognizes All-Decade Staff

Landmark Recognizes All-Decade Staff

TOWSON, Md. - The 2016-17 season marks the 10th year anniversary for the Landmark Conference. Throughout the year, the conference announced all-decade teams, which featured individuals that have stood out over the past 10 years, announced top-moments that were voted on by fans.

The Landmark wanted to end the year recognized those who worked behind the scenes for the last 10 years to help guide their respective programs.

10th Year Anniversary Campaign

 

Catholic
Name Position
Brooks Singer Head Men's Lacrosse Coach
Bruce McConkey Head Softball Coach
Dan Ambrose Associate Men's Lacrosse Coach
Dan Dowd Head Women's Tennis Coach
Don Baker Assistant Softball Coach
Frank Murray Equipment Manager
Greg Boyd Assistant Softball Coach
J.P. Sousa Head Women's Soccer Coach
Jaime Walls Head Athletic Trainer
Joe Fisher Head Women's Cross Country/Track & Field Coach
Matt Donohue Head Women's Basketball Coach
Meghan McDonogh Head Women's Lacrosse Coach
Mike Corrigan Associate Men's Lacrosse Coach
Nagy Abdelrazek Head Volleyball Coach
Paul Waas Head Men's & Women's Swimming Coach
Rev. John Beal NCAA Faculty Athletics Representative
Ross Natoli Head Baseball Coach
Steve Howes Head Men's Basketball Coach
Travis Beauchamp Head Men's Soccer Coach


Drew
Name Position
Billy Hosking Equipment Manager
Chris Ryan Athletic Trainer
Christa Racine Head Women's Soccer Coach (Promoted to AD in summer of 2017)
Lenny Armuth Head Men's Soccer Coach
Thomas Leanos Head Men's Lacrosse Coach (Retired after 2017 season)
Vincent Masco Associate Athletic Director (Former Baseball Coach)

 

Elizabethtown
Bob Schlosser Assistant AD/Head Men's Basketball Coach (Retired after 2017 season)
Brandy Michael Head Field Hockey Coach
Brian Falk Head M/W Cross Country Coach
Cindy Telenko Assistant Field Hockey Coach
Cliff Smith Head Baseball Coach
Gene Clemens Assistant Men's Soccer Coach
Graham Small Assistant Men's Soccer Coach
Joel Hoffsmith Head M/W Track & Field Coach
Kathy Staib Assistant AD/SWA/Head Softball Coach
Skip Roderick Head Men's Soccer Coach
Yvonne Kauffman Administative Assistant


 

Goucher
Name Position
Brian Kelly Head Men's Lacrosse Coach (Former assistant coach)
Geoff Miller Athletic Director
Jean Perez Director of Sports Medicine (Former assistant)
John Caslin Head XC/Track & Field Coach
Nina Zacharias Operations Manager
Sally Baum Head Women's Tennis Coach
Tati Korba Head Women's Soccer Coach
Tom Till Head Swimming & Diving Coach

 

Juniata
Name Position
Caroline Gillich Head Women's Field Hockey Coach
Dan Dubois Head Men's Soccer Coach
Danny Young-Uhrich Head Women's Basketball Coach
Doug Smith Strength & Conditioning Coach
Greg Curley Head Men's Basketball Coach
Heather Pavlik Head Women's Volleyball Coach (was associate in 2007)
Jeff Leydig Head Athletic Trainer
Jon Cutright Head Men's & Women's Cross Country/Track Coach
Scott McKenzie Head Women's Soccer Coach

 

Moravian
Name Position
Bill Lahouchak Administrative Assistant
Bob Ward Head Athletics Trainer
John Byrne Head Softball Coach
Mark Fleming  Sports Information Director
Marty Jo Moyle Administrative Assistant
Mary Beth Spirk Head Women's Basketball Coach (Promoted to AD in spring 2017)
Paul Engelhardt Head Baseball Coach
Shelley Bauder Head Volleyball Coach
Terry Eddinger Administrative Assistant

 

Scranton
Name Position
Bill Burke Head Men's & Women's Cross Country Coach
Carl Danzig Head Men's Basketball Coach
Colleen Moyer Head Field Hockey Coach
Erin McGuire Operations Manager
Matt Pivirott Head Men's Soccer Coach
Mike Bartoletti Head Baseball Coach
Paul DeAngelo Head Men's & Women's Swimming & Diving Coach
Randy Shemanski Volunteer Assistant Baseball Coach (Now SID)
Steven Klingman Associate Director of Athletics
Toby Lovecchio Associate Director of Athletics

 

Susquehanna
Name Position
Allyson Fordyce  Assistant Field Hockey/Women's Lacrosse Coach
Bob Jordan Head M/W Tennis Coach
Cris Delbaugh   Assistant Track & Field Coach
Denny Bowers  Head Baseball Coach
Frank Marcinek  Head Men's Basketball Coach
Jay Lemons President (Retired in summer of 2017)
Jim Findlay  Head Men's Soccer Coach
Jim Reed  Head Women's Basketball Coach
Katie Robbins  Assistant M/W Swimming Coach
Kuuipo Tom  Head Volleyball Coach
Marty Owens Head XC/Track & Field Coach
Mike Keeney  Trainer
Pam Samuelson  Athletic Director