Fri Aug 30
Moravian
at Lehigh Invite
Fri Aug 30
Elizabethtown/Susquehanna
at Light Up the Night Invite
Fri Aug 30
Drew
at Ramapo Season Opener
Fri Aug 30
Juniata
at St. Francis Opener
Fri Aug 30
12:00 PM
Moravian
at Penn St.-Harrisburg
Fri Aug 30
1:00 PM
Otterbein
at Drew
Centenary Kickoff Classic
Fri Aug 30
2:00 PM
Wilkes
at Susquehanna
Connie Harnum Classic
Fri Aug 30
3:30 PM
Centenary (N.J.)
at Drew
Fri Aug 30
4:00 PM
DeSales
at Moravian
Fri Aug 30
4:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Goucher
Fri Aug 30
4:00 PM
Muhlenberg
at Scranton
Fri Aug 30
4:00 PM
Penn St.-Harrisburg
at Moravian
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule

USTFCCCA Announces 2019 OutdoorTrack & Field All-Region Honorees

USTFCCCA Announces 2019 OutdoorTrack & Field All-Region Honorees

NEW ORLEANS – All-Region honorees for the 2019 NCAA Division III Outdoor Track & Field season were announced on Sunday by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA).

Top-5 individuals in each event from each region earned All-Region honors, in addition to each of the members of a top-3 ranked relay teams.

A total of 1915 honors were handed out to athletes from USTFCCCA member institutions, which included a near-even split between men’s (951) and women’s programs (964).

Full USTFCCCA All-Region Teams

 

2019 USTFCCCA All-Region Men's Honorees
Name   Program   Region   Event
Samuel Gerstenbacher   Elizabethtown   Mideast   Steeplechase
Thayer Phillips   Juniata   Mideast   Javelin
Greg Jaindl   Moravian   Mideast   Steeplechase/1500m
John Spirk   Moravian   Mideast   110mH/400mH
Matthew Kinback   Scranton   Mideast   800m
Robert Marks   Susquehanna   Mideast   Javelin
Chris Petraskie   Susquehanna   Mideast   High Jump
             
2018 USTFCCCA All-Region Women's Honorees
Name   Program   Region   Event
Andrew Galeano   Catholic   South/Southeast   Hammer
Kiera Lyons   Catholic   South/Southeast   Steeplechase
Kelli Garriott   Elizabethtown   Mideast   High Jump
Kylie Orndorf   Juniata   Mideast   Javelin
Carly Danoski   Moravian   Mideast   800m
Anna Osman   Moravian   Mideast   400mH
Sara Arbogast   Susquehanna   Mideast   Triple Jump/200m